نکاتی برای نورپردازی اتاق غذاخوری

همه افراد تمایل دارند تا در مکانی با نور کافی و مناسب به صرف غذا بپردازند در واقع کسی نیست که بتواند در قسمت غذاخوری تاریک و بدون اینکه به درستی اطرافیان را ببیند غذا میل کند یا بالعکس خوردن غذا با نور بسیار زیادی که چشم را آزار دهد و یا سایه اندازی زیادی داشته باشد نیز می تواند مشکل ساز باشد.

غذاخوردن با اعضای خانواده یکی از راه های استحکام روابط در خانواده محسوب می شود در واقع زمان صرف غذا زمان مناسبی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و صحبت کردن درباره اتفاقات روزانه و برقراری تعامل با سایر افراد خانواده محسوب می شود از این جهت، قسمت ناهارخوری باید دعوت کننده باشد تا احساس مثبتی در افراد ایجاد نماید به همین دلیل مهم است که دکوراسیون ناهارخوری به خوبی تزئین شده و به خوبی روشن باشد اکثر خانه ها از یک منبع منفرد برای روشنایی این منطقه استفاده می کنند. اما آیا می دانستید که راهکارهای بیشتری برای نورپردازی مناسب غذاخوری وجود دارد؟

در ادامه با ما با مشاهده راهکارهایی برای ایجاد نور ایده آل و چگونگی انتخاب نور مناسب برای منطقه ناهارخوری همراه باشید تا به غیر از عملکرد آن در روشنایی فضا با نکاتی برای تصمیم گیری در مورد استفاده از آویز ها، لوسترها یا روشنایی آشنا شوید :

موقعیت

غذاخوری با روشنایی های معلق مانند لوستر یا چراغ های آویز واقعا زیبا هستند. تنها بایستی اطمینان حاصل کنید که پایه نور در مرکز میز ناهارخوری قرار گرفته است تا تاثیرات خوبی در فضا ایجاد نماید.

ارتفاع

روشنایی قسمت غذاخوری باید بالاتر درنظر گرفته شود تا دید را مسدود نکند و باید به اندازه کافی کم و متناسب باشد تا فضای واقعی و لازم را روشن کند.

در اینجا چند دستورالعمل طراحی وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب متناسبی داشته باشید … .

۱) شکل و اندازه میز غذاخوری

شکل و اندازه میز ناهارخوری می تواند به روشنایی متناسب کمک کند. برای میزهای گرد، توصیه می شود که از چراغ های گرد، کاسه ای یا شش ضلعی استفاده کنید. اگر از میزهای مربع یا مستطیل استفاده می کنید می توانید با استفاده از اشکال مربع، بیضی یا مستطیل یا از روشنایی های خطی با آویزهای خطی استفاده کنید. همینطور به تناسب اندازه نور و میز توجه کنید.
۲) دید را مسدود نکنید

برخی از اتاق های ناهار خوری دارای منظره ای زیبا و یا دارای یک تصویر جالب یا دکوراسیون زیبای دیواری هستند. در صورتی که این موارد وجود داشته باشد، مطمئن شوید که روشنایی مانع دیده شدن آن ها نمی شود از روشنایی های تو خالی، باز تر و در ارتفاعی بالاتر از حد معمول و همینطور بالاتر از سطح چشم استفاده کنید تا دید خوبی از همه منطقه اطراف در اختیار شما قرار دهد.
۳) تصمیم گیری سبک دکوراسیون

انتخاب روشنایی به سبک دکوراسیون اتاق نیز بستگی دارد. در واقع شما باید تصمیم بگیرید که تمایل به فضایی مدرن یا کلاسیک دارید برای سبک های رسمی تر، روشنایی های بلوری به همراه فلزاتی مانند برنز یا طلایی استفاده کنید اما اگر سبک های مدرن تر را ترجیح می دهید، می توانید از چوب و طناب و متریال های طبیعی تر برای گرم تر شدن فضا و روشنایی بهره گیرید
) اندازه و شکل متناسب روشنایی

اندازه و شکل روشنایی ناهارخوری تاثیر زیادی بر فضای شما خواهد داشت. بهتر است روشنایی، ۳۰ سانتی متر در همه جهات کوچکتر از میز غذاخوری باشد روش دیگری برای تعیین اندازه این است که طول و عرض اتاق را با هم ترکیب کنید سپس از مجموع به عنوان عددی برای قطر روشنایی استفاده کنید.