معرفی جاهای دیدنی و تفریحی بندر انزلی

بندر انزلی یکی از گردشگر پذیرترین شهرهای شمالی کشور است که جاذبه های گردشگری متنوعی دارد. شهر انزلی را به اروپای ایران هم تشبیه کرده اند!


بندر انزلی کجاست؟
بندر انزلی، یکی از شهرهای زیبای شمال ایران است که هر سال پذیرای میلیون ها مسافر است. بندر انزلی مکانهای دیدنی زيادي دارد و در کنار کمیت، تنوع دیدنی هایش هر گردشگری را به چند روز ماندن در شهر انزلی ترغیب می کند.

 

بندر انزلی یکی از دیدنی ترین شهرهای استان گیلان هم به جهت طبیعی و هم معماری است. انزلی دومین شهر گیلان با فاصله 40 کیلومتری( نیم ساعته) از رشت و پنجمین بندر فعال اقتصادی کشور به حساب می آید.

 

جاهای دیدنی بندر انزلی,بندر انزلی,عکس بندر انزلی
بندر انزلی جاهای دیدنی بسیاری دارد

 

نام انزلی
در مورد وجه تسمیه بندرانزلی نظرات مختلفی وجود دارد. جمعی معتقد هستند زمانی که آخرین فاتحان عرب با گذر از کوه های البرز عاقبت به انزلی رسیدند، دستور پیاده شدن و فرود آمدن نهایی را به سربازان خود دادند و اسم انزلی از فعل انزل به معنی فرود بیا آمده است. بعضی هم آنرا تغيير یافته لغتی روسی به معنی« بمان» می دانند ولی نزدیکترین حدس به منطق، به معنی لنگرگاه اشاره می کند (انزل به معنی لنگر)، همچنين در بعضی متون یونانی برکه و مرداب با اسامی آنزالیا و انزلیوس خوانده شده اند که احتمال ریشه گرفتن اسم انزلی از کلمه های نامبرده باشد نیز منتفی نیست. بعنوان آخرین داستان در این زمینه جالب است بدانید که موسسان نخست شهر را دو برادر به اسم انزل خان و غازان خان می دانند که در عین رقابت بنای این دو شهر را گذاشتند.

 

مکانهای دیدنی بندر انزلی,بندر انزلی,عکس بندر انزلی
بندر انزلی

 

جاهای دیدنی بندر انزلی
در سفر به بندر انزلی دیدن بعضی از آثار را نباید از دست داد، در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می شود:

 

تالاب انزلی
تالاب انزلی به باور کارشناسان محیط زیست یکی از بزرگ ترين و جالبترین تالاب های جهان از نظر تنوع زیستی است و در ساحل جنوب غربی خزر و در غرب دلتای سفید رود، در جنوب شهر انزلی واقع است. تالاب انزلی با وسعتی در حدود 280 کیلومتر مربع مربع و عمق 1.5 تا 2.8 متری می باشد و جزایر کوچک و بزرگی که سر از آن بیرون آورده اند.

 

جاهای دیدنی بندر انزلی,تالاب بندر انزلی,بندر انزلی کجاست
تالاب انزلی، از مکانهای دیدنی بندر انزلی

 

در زمستان میزبان انواع پرنده های دریایی به خصوص قوهای سفید، غاز، اردک، مرغابی، چنگر و ديگر پرنده های مهاجر است. یکی از جذابیت های بی همتای تالاب انزلی، نیلوفرهای آبی است که در سرتاسر تالاب به چشم می خورد. نیزارها و لاله دریایی هم در حاشيه تالاب مناظری جالب در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد. قایق سواری بر پهنه مرداب یکی از مفرح ترین لحظات سفر به بندر انزلی است.

 

جاهای دیدنی بندر انزلی,بندر انزلی,عکس تالاب انزلی
تالاب انزلی از جاهای دیدنی بندر انزلی

 

آکواریوم بندر انزلی
اوایل تیر ماه سال ۱۳۹۷ آکواریوم بزرگ منطقه آزاد انزلی بازگشایی شد و امروز یکی از مکانهای دیدنی بندر انزلی و رشت شمرده می شود. زیر بنای آکواریوم بیش از ۱۰٬۰۰۰ متر مربع و در چهار طبقه است. بزرگترین تونل آکواریوم کشور، گونه های مختلفی از زیباترین و نادرترین ماهی های دنیا در کنار سرگرمی های متنوع، جاذبه های آن هستند.

 

انزلی,بندر انزلی,عکس آکواریوم انزلی
آکواریوم انزلی، از جاهای دیدنی بندر انزلی

کدوم ارز دیجیتال رو بخریم تا بیش از 500درصد سود کنیم؟ سریع ثبت نام کنید

خرید کفش چرم طبی مردانه نصف قیمت+ارسال رایگان!(محدود)

موج شکن بندر انزلی
موج شکن انزلی که برای جلوگیری از صدمه زدن موج های دریا به کشتی ها و قایق ها ساخته شده، اینک به محلی برای تفریح و سرگرمی تبدیل شده است. تقریباً هر بازدیدکننده از انزلی یک تصویر یادگاری در کنار موج شکن دارد.

 

در سال 1274 احداث موج شکن غازیان و انزلی شروع گردید و 1293 کار احداث آن به پایان رسید. موج شکن ها روی تیرهای چوبی که در کف دریا تعبیه شده اند ساخته شده و در سال های اخیر مورد مرمت قرار گرفته اند.

 

انزلی,بندر انزلی,عکس موج شکن انزلی
موج شکن از جاهای دیدنی بندر انزلی

 

پل های انزلی
در گذشته که غازیان و انزلی دو شهر جدا از هم بودند، رفت و آمد بین آن دو از طريق قایق انجام می شد. در سال 1314 ساخت پل های انزلی و غازیان به خاطر اتصال این دو مکان شروع شد. پل فعلی با جلوه هایی از گذشته خود به صورت بتنی ساخته شده است. گفته می شود در گذشته یکی از دهانه های آن متحرک بود.

 

برج ساعت بندر انزلی
این برج که یکی از قدیمی ترین بناهای انزلی است و هنوز از آن استفاده می شود، پشت بازار سپه و میدان انزلی واقع شده است. ظاهرا این برج به فرمان خسروخان گرجی، حاکم ناصرالدین شاه در انزلی در سال 1194 شمسی ساخته شده است.

این برج آجری 28 متری با چراغ روغنی اش به خاطر دیدبانی و همچنين راهنمايي کشتی ها ساخته شده و بعد از آن که در سال 1307 بازسازی شد در هر چهار طرف آن ساعتی نصب شد و از آن پس نامش را برج ساعت گذاشتند. این برج از مسافت چند کیلومتری قابل رویت است.

 

انزلی,تصاویر بندر انزلی,عکس برج ساعت انزلی
برج ساعت از جاذبه های گردشگری انزلی

 

بلوار ساحلی
بلوار ساحلی بندر انزلی نیز یکی دیگر از مکانهای دیدنی بندر انزلی است که در نزدیکی اسکله واقع شده است، می توان گفت این پارک ساحلی در واقع نخستین پارک در ایران است که از معماری روسیه الهام گرفته و در سال ۱۳۰۷ تاسیس شده است و منظره بسیار زیبایی به اسکله، کشتی های کوچک و بزرک، موج‎های خروشان دریا و مرغان دریایی آوازخوان معروف در این منطقه داده است دارد و در عصرها خصوصا روز های بهار و تابستان بوی درختان نارنج و پرتقال احساس بسیار خوبی به آدم می دهد.

 

انزلی,جاهای دیدنی انزلی,بلوار ساحلی بندر انزلی
بلوار ساحلی از مکانهای دیدنی انزلی

 

حمام شاه در بندر انزلی
حمام شاه بندرانزلی یکی از قدیمی ترین حمام های شهر بود که پادشاهانی مانند ناصرالدین شاه، احمد شاه و رضا شاه در این گرمابه حمام نموده بودند. حمام شاه بواسطه« امیر هدایت الله فومنی» مشهور به« گیلانشاه» در سال ۱۱۲۰ شمسی احداث شد و مدتها بدست دولت آن زمان اداره می شد.

در اواخر دولت قاجاریه این گرمابه عمومی را فردی به اسم« عبدالحسین شفاهی» خریداری نمود. و بعد از مدتها بهره برداری از این مکان ، آنرا به فردی به نام« کشوری» فروخت. از حمام شاه انزلی در بسياري از سیاحت نامه ها و کتاب ها نامبرده است.

 

کاخ سلطنتی انزلی
کاخ، موزه میان پشته در استان گیلان، شهرستان انزلی، شهر بندر انزلی و در منطقه میان پشته بین دو پل انزلی و پل غازیان در محوطه و سیعی واقع شده‌است.
پیشنهاد ویژه
جذب فالوورر,افزایش فالوور,خرید لایک و کامنتفالوور آنی و باکیفیت را از ما بخواهیدبدون قرعه کشی برنده اید!ارتودنسی,متخصص ارتودنسی,ارتودنسی نامرئیمی خواهید دندان های زیباو صاف داشته باشید؟

این ینا در سال ۱۳۰۷ یک بار دچار آتش‌سوزی شد که در زمان رضا خان برای اقامت وی آن را بازسازی کردند و نام کاخ سلطنتی به آن نهادند.

 

انزلی,جاهای دیدنی انزلی,کاخ انزلی
کاخ سلطنتی از جاهای دیدنی انزلی

 

حافظیه انزلی
در بالای بلوار ساحلی انزلی و در کنار بنای شهرداری، بنایی سفید رنگ مانند حافظیه شیراز قرار دارد. این بنا در سال 1311 به سفارش شهرداری و به وسیله جمعی از مهندسان آلمانی احداث شد. پیش از این، مکان برگزاری کنسرت های موسیقی بوده و هنوز هم به علت شباهتی که با حافظیه دارد به همین نام خوانده می شود. اینک از این محل در کنار جذابیت گردشگری بعنوان مکان برگزاری نمایشگاه های کوچک نقاشی و صنایع دستی استفاده می شود.

 

انزلی,عکس حافظیه انزلی,حافظیه انزلی
حافظیه انزلی از جاهای دیدنی انزلی

 

کشتی میرزاکوچک خان جنگلی
این کشتی تنها شناور سواحل شمالی کشور است که برای مقاصد تفریحی مورد استفاده قرار می گیرد. صرف یک وعده همراه با موزیک و عبور روی آب های تالاب انزلی و دریای خزر تجربه ای است که ارزش امتحان کردن دارد.

 

انزلی,کشتی میرزاکوچک خان جنگلی,جاهای دیدنی انزلی
کشتی میرزاکوچک خان جنگلی

 

آرامگاه آقا سید محمد نجفی
آیت الله سید محمد نجفی در سال 1257 شمسی در نجف اشرف( عراق) دیده به جهان گشود. ایشان از نوادگان امام حسینعلیه السلام و از سلاسه پاك حضرت محمد (ص) است. زندگی معنوی و روحانی و جاوید آقا سید محمد نجفی مدام در قلب عاشقان و مریدانش جا دارد و هیچ گاه فراموش نمی شود. روح بزرگوار و مقام عرفانی او واسطه استجابت حوائج نیازمندان و متوسلین بسياري در درگاه الهی بوده است.

 

در بندر انزلی چی بخوریم؟
سفره گیلانی خيلي مشهور است ولی سفره انزلی چی ها هم شهره عام و خاص شده است. غذاهای دریایی و فصلي که با سبزی های محلی طبخ می شود، همراه با کباب های خوش طعم، تنها قسمتی از سفره شهروندان انزلی است. معروفترین غذایی که در انزلی میتوانید میل کنید، فسنجان است. این خورشت تقریباً مثل سایر فسنجان ها تهیه می شود با این تفاوت که مزه غالب آن ترشی است. رب انار فسنجان شمالی باید از نوع ترش آن باشد؛ همچنين فسنجان سنتی انزلی را به جای مرغ با گوشت چرخ کرده با مرغابی درسته می پزند.

 

انزلی,دیدنیهای انزلی,غذاهای انزلی
خورشت فسنجان از غذاهای معروف انزلی

 

از انواع کباب های لذیذ، توصیه می شود در انزلی ترشه کباب را امتحان کنید که گوشت راسته گوسفند یا گوساله است که در سُسی حاوی گردوی چرخ کرده، رب انار، پیاز، چوچاق و جعفری برای نصف روز خوابانده شده است. انواع ماهی شمالی با بهترین طبخ در انزلی پیدا می شود ولی ماهی سوف( در فصل) ماهی سفید و اوزون برون بهترین گزینه ها هستند. بهترین بشقاب پیش غذای انزلی شمال اشپل، گردو و باقالاست. بورانی بادمجان، زیتون و سیر ترشی را در کنار غذا فراموش نکنید. کال کباب، ترشه شامی و خورش از ديگر خوراک های خوشمزه انزلی هستند.

 

از بندر انزلی چی بخریم؟
شنبه بازار انزلی از 70 سال قبل تا به حال به صورت هفتگی در خیابان میرزا کوچک خان برگزار می شود. در این بازار که محل تجمع انزلی چی ها و مردم روستاهای اطراف است، همه نوع جنسی عرضه می شود؛ از مرغ و جوجه زنده، تا اقسام سبزی های محلی، اقسام ترشی تا کفش و لباس و وسیله های کشاورزی.

از مراکز خرید ديگر شهر می توانیم از بازار انزلی واقع در خیابان پاسداران و بازار پردیس در خیابان مطهری نام ببریم.

 

بازار ساحلی که محل فروش صنایع دستی است نیز در بلوار ساحلی قرار دارد. بازار گیلار غازیان و بازار سپه در خیابان سپه هم از ديگر مراکز خرید شهر هستند. مرغوبترین سوغات انزلی را که شامل انواع ماهی، سبزیجات محلی، سیر ترشی و زیتون است را در شنبه بازار میتوانید تهیه کنید. حلوا عسلی، کاکا و نباتی همدر اغلب قنادی ها و سوغاتی فروشی ها قابل دسترس هستند. مرواریدبافی، مرسوم ترین صنایع دستی انزلی است که آنرا هم میتوانید از بازار هفتگی و مراکز فروش سوغات تهیه کنید.