28 سپتامبر 2020
سپتامبر 28, 2020

لابیاپلاستی

0 Comment

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی : در ناحیه خارجی تناسلی زنان قسمتی به نام لابیا ماژور وجود دارد که از دهانه واژن محافظت می کند ؛ این قسمت در زیبایی ناحیه تناسلی نیز بسیار موثر است ؛ حال در برخی از خانم ها لابیا ماژور بیش از حد بزرگ می باشد به طوری که فرد در پوشیدن لباس دچار مشکل می شود ؛ این مشکل ممکن است از ابتدا در فرد وجود داشته باشد یا به عللی ؛ از جمله پوشیدن لباس تنگ ، دوچرخه سواری ، زایمان و غیره در فرد ایجاد گردد.

عدم قرینگی لابیاها  نیز از جمله مشکلاتی است که برای خانم ها پیش می آید ؛ اما راه حل چیست ؟ جالب است بدانید با جراحی به نام لابیاپلاستی می توان این مشکل را برطرف کرد ؛ در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم.

لابیاپلاستی چیست ؟

لابیاپلاستی ، نوعی جراحی زیبایی با کمترین میزان تهاجم است که به کوچک کردن اندازه لابیاها می پردازد ؛ این جراحی عمدتا بر روی لابیا مینور انجام می شود ، در حالی که لابیا ماژور نیز از لحاظ ظاهری تغییر پیدا می کند.

یکی دیگر از اهداف لابیاپلاستی ، حفظ رنگ و سلامت بافت لابیا می باشد ؛ این جراحی که با هدف زیبایی انجام می شود ، به رفع عدم تقارن لابیاها نیز کمک می کند ، بدین صورت که با برداشته شدن پوست اضافه این ناحیه ، قرینگی نیز برقرار خواهد شد.

علت بزرگ شدن لابیا
داشتن روابط جنسی زیاد و بارداری های متعدد از دلایل بزرگ شدن لابیاها می باشند ؛ چرا که در مواردی مانند زایمان طبیعی ، پوست ناحیه واژن کشیده می شود و دیگر استحکام بافت و پوست این ناحیه، مانند حالت طبیعی و اولیه نخواهد شد.
در برخی موارد، زنان چاق نیز با هایپرتروفی واژن روبرو می شوند.
این مساله می تواند علت ژنتیکی داشته و فرد با لابیاهای بزرگی به دنیا بیاد.
ورزش هایی ؛ مانند دوچرخه سواری، اسب سواری .
پیرسینگ ناحیه تناسلی نیز می توانند از علل هایپرتروفی و بزرگ شدن لابیاها به مرور زمان باشند.
با افزایش سن، پوست ناحیه واژن خاصیت الاستیسیته خود را از دست می دهد و دچار شل شدگی و افتادگی می شود، در چنین حالتی ممکن است شاهد ایجاد پوست اضافی در لابیا و دستگاه تناسلی باشیم.

دلایل انجام لابیاپلاستی

برخی از دلایل انجام جراحی عبارت است از :

هایپرتروفی و بزرگ شدن لابیاها ، به گونه ای که فرد از پوشیدن لباس های تنگ خجالت می کشد. حتی در برخی از موارد تماس پوست اضافی لابیا با لباس زیر می تواند منجر به بروز درد و ناراحتی شود.
پوست اضافی و آویزان در نواحی اطراف واژن ، می تواند منجر به بروز درد و ناراحتی حین رابطه جنسی شود، که اصطلاحا دیسپارونی نامیده می شود.
درمان بی اختیاری ادرار یا عفونت های مجاری ادراری
رفع علائمی مانند درد ، خارش و سوزش
بهبود ظاهر ناحیه تناسلی
بهبود عملکرد مثانه
چه کسانی نباید تحت جراحی لابیاپلاستی قرار بگیرند ؟
خانم های باردار
خانم هایی که از اختلالات مربوط به انعقاد خون رنج می برند.
خانم های مبتلا به دیابت
خانم هایی که عفونت دستگاه تناسلی و واژن دارند.
آمادگی برای عمل لابیاپلاستی

پیش از انجام جراحی، متخصص زنان به بررسی شرایط جسمانی بیمار می پردازد و از بیمار می خواهد که برخی موارد را رعایت کند، از جمله:

قطع مصرف آسپیرین، ویتامین E و قرص سرماخوردگی دو هفته قبل از جراحی ؛ این داروها باعث افزایش خونریزی در طول جراحی می شود.
سیگار و دخانیات باید ۳ روز قبل از جراحی کنار گذاشته شود.
اگر جراحی با بیهوشی عمومی انجام شود، فرد باید شش ساعت قبل از جراحی چیزی نخورد و نیاشامد.
پیش از جراحی، آزمایش خون جهت بررسی سطح قند خون، فیبرینوژن و لخته شدن خون انجام خواهد شد.
نحوه جراحی لابیاپلاستی

در این روش از عمل لابیاپلاستی ، پوست اضافه لابیا با استفاده از تیغ جراحی ، برداشته شده و پس از اتمام کار ، بخیه زده می شود ؛ لازم به ذکر است ، به منظور انجام جراحی لابیاپلاستی ، دو تکنیک وجود دارد ؛ که در ذیل به آن ها اشاره شده است :

تکنیک Trim
تکنیک Wedge

تنها تفاوت این دو تکنیک ، در نحوه ایجاد برش است.

روش trim

این روش از جراحی لابیاپلاستی ، به تکنیک خطی نیز معروف است ؛ به منظور انجام آن ، پزشک زنان اقدام به ایجاد برش بر روی پوست اضافه لابیا مینور ، کرده و پس از انجام اقدامات مورد نیاز لبه های برش خورده ، بخیه زده می شود.

روش wedge

به منظور انجام این روش از جراحی لابیاپلاستی ، برشی V شکل ، بر روی لابیا مینور ایجاد شده و سپس بافت مورد نیاز از ناحیه مرکزی ، برداشته می شود.

لابیاپلاستی با لیزر

عمل لابیاپلاستی ، تحت دو روش جراحی و لیزر انجام می گیرد ؛ در ذیل توضیح مختصری در ارتباط با روش لابیاپلاستی با لیزر ، خواهیم داد.

در عمل لابیاپلاستی به روش لیزر که نسبت به روش جراحی ، بسیار کم تهاجم تر می باشد ؛ نیاز به بیهوشی عمومی نبوده و در طی آن ، جراح و متخصص زنان بدون استفاده از تیغ جراحی و با استفاده از لیزر ، اقدام به اصلاح ایرادات لابیاها می کند و بدین ترتیب علاوه بر زیباسازی ناحیه تناسلی بانوان ، بسیاری از مشکلات آن ها نیز برطرف می گردد ؛ لازم به ذکر است در انتهای عمل لابیاپلاستی با لیزر ، نیاز به ایجاد هیچ گونه بخیه نمی باشد.

لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا

لیزر مونالیزا ، جزء بهترین و نوین ترین تکنولوژی ها در حوزه زنان بوده که به تاییدیه سازمان غذا و دارو آمریکا نیز رسیده است و در حال حاضر ، از آن علاوه بر عمل لابیاپلاستی به منظور رفع تیرگی واژن ، جوانسازی واژن ، درمان افتادگی رحم ، درمان مشکلات یائسگی ، تنگ کردن واژن ، درمان خشکی واژن و از این قبیل موارد نیز استفاده می شود.

با انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا ، بهترین نتایج را دریافت خواهید کرد.

مزایای لابیاپلاستی با لیزر

همانگونه که گفته شد لابیاپلاستی با لیزر مونالیزا تاچ ، روشی بسیار ایمن و موثر بوده و انجام آن هیچ گونه خطری را در پی ندارد ؛ در ذیل به برخی از مزایای این روش از عمل لابیاپلاستی ، اشاره شده است :

با انجام این روش ، بافت ها تحریک به کلاژن سازی شده و بدین ترتیب الاستیسیته بافت نیز افزایش خواهد یافت ؛ در نتیجه انجام آن هیچ گونه عارضه ای ؛ از جمله خونریزی ، التهاب و اسکار در پی نخواهد داشت.
از آنجایی که در این روش ، نیاز به ایجاد برش نمی باشد ؛ افراد نیاز به استراحت و بستری نداشته و می توانند به زندگی روزمره خود بازگردند.
میزان درد و تورم بروز یافته پس از عمل لابیاپلاستی به روش لیزر ، بسیار کم تر از روش جراحی خواهد بود.

انتخاب هر یک از روش های فوق به منظور انجام عمل لابیاپلاستی ، با توجه به شرایط بیمار توسط متخصص و جراح زیبایی زنان ، انجام می شود و ایشان یکی از مناسب ترین روش ها را برای بیمار برمی گزینند ؛ بنابراین به نظر پزشک معالج خود ، احترام گذاشته و به ایشان اعتماد کنید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

استفاده از کمپرس یخ، هر چهار تا شش ساعت یک بار به مدت ۲۴ ساعت. اما این نکته را در نظر داشته باشید که کمپرس نباید مستقیما بر روی پوست گذاشته شود ؛ با این کار، از میزان التهاب نیز کاسته می شود.
استفاده از کرم های آنتی بیوتیک، به مدت دو هفته ؛ مقدار کمی از کرم باید بر روی زخم زده شود.
معمولا جهت تسکین درد، داروهای مسکن و ضد التهابی مانند ژلوفن، برای فرد در نظر گرفته می شود. این داروها باید به طور مرتب و در زمان مقرر مصرف شوند.
انجام فعالیت های سنگین به مدت دو هفته بعد از جراحی توصیه نمی شود.
در مواردی که میزان التهاب زیاد باشد، بهتر است یک سری فعالیت ها و ورزش ها تا بهبودی کامل، به تعویق بیفتد.
بهتر است شش تا دوازده هفته بعد از جراحی، از برقراری رابطه جنسی خودداری شود.
بهتر است لباس های تنگ پوشیده نشود، تا از ایجاد فشار بر روی ناحیه جراحی نیز پیشگیری شود.
استحمام روزانه، جهت شست و شوی واژن و تمیز نگه داشتن بخیه ها توصیه می شود.
ممکن است پوست لابیا به مدت چند ماه بی حس باشد. کمتر پیش می آید که پوست برای مدت زمان طولانی بی حس باقی بماند.
در صورت مشاهده علائم زیر بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید:
خونریزی از ناحیه جراحی
تب تا سه روز بعد از جراحی
دردی که با مصرف مسکن کمتر نشود.
ترشح و قرمزی در اطراف زخم
عوارض لابیاپلاستی

در صورتی که بیمار مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی را انجام دهد عوارضی متوجه فرد نمی شود . این مراقبت ها توصیه هایی است که پزشک به بیمار می کند.

تا هم اکنون گزارشی از بیمار برای عوارض این جراحی مشاهده نشده است.

هزینه عمل لابیاپلاستی

هزینه عمل لابیاپلاستی در هر فرد ، با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ از این رو جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، باید به جراح و متخصص زنان مراجعه شود ؛ ایشان پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه قطعی عمل لابیاپلاستی را به شما اعلام می کنند.

تجربه عمل لابیاپلاستی

بانوانی که اقدام به انجام عمل جراحی لابیاپلاستی کرده اند ، به علت مشاهده نتایج شگفت انگیز آن ، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار شده اند و به همین علت است که لابیاپلاستی ، جزء پرطرفدارترین جراحی های زیبایی زنان محسوب می شود ؛ در صورتی که تمایل به انجام عمل جراحی لابیاپلاستی دارید ، می توانید با افرادی که تجربه انجام این عمل را داشته اند ، صحبت کرده و میزان رضایت آن ها را جویا شوید.