07 اکتبر 2019
اکتبر 7, 2019

عوامل مهم در خودکشی نوجوانان

0 Comment

عوامل مهم در خودکشی نوجوانان

hمروزه یکی از موضوعاتی که برای خانواده ها و جامعه اهمیت خیلی زیادی دارد، افزایش خود‌کشی در بین نوجوانان است. پیش‌گیری از این رویدادها مستلزم دانش درستی در این زمینه است. در ادامه مقاله شما را با مواردی که در خصوص خودکشی نوجوانان است آشنا میکنیم.

خودکشی نوجوانان:

دلایل خودکشی در نوجوانان من جمله مسائلی است که بسیاری از خانواده ها و جامعه را درگیر خود نموده است . نوجوانی یک دوره پر فشار و مملو از فشار های روانی و جسمی و تغییرات بسیار شدید است. نگرانی های زیادی برای والدین نوجوان و روش برخورد با این تغییرات بوجود می آورد. خود‌کشی دومین عامل مرگ و میر نوجوانان به حساب می آید.

مشکلاتی مانند فشار تحصیلی، رابطه عاطفی بیمارگونه از علل عمده این پیشامد به حساب می آید . نقش خانواده، مدرسه و گروه همسالان نوجوان در ایجاد تفکر خود‌کشی بسیار اهمیت دارند. سعی برای پیش‌گیری از ایجاد تفکر خود‌کشی بهترین راه مبارزه با این پدیده است. در این مقاله عواملی که می تواند فکر خود‌کشی را در ذهن نوجوان به وجود آورد صحبت شده و برترین راهکارهای مبارزه با آنرا بررسی نموده ایم.

دلایل خودکشی نوجوانان:

خودکشی نوجوانان علل های روانی و اجتماعی مختلفی دارد. ما در این جا به دلایل روانی شخصی و خانوادگی مؤثر در خود‌کشی می پردازیم:

الف) دلایل شخصی:

اختلال های خلقی مثل بیماری افسردگی اساسی و اختلال افسردگی دو قطبی میتواند عامل مهمی در مبادرت به خود‌کشی باشد. نوجوانانی که افسردگی دارند معمولاً تفکرات منفی بسیار زیادی دارند، آنها فکر میکنند مشکلاتشان هیچ وقت حل نمی شود، حس تنهایی بسیار شدید میکنند و نمی توانند در موقع پیدایش مشکل، مسایل خویش را به نحو درست حل و فصل کنند. نوجوانان با اختلال های افسردگی دو قطبی به علت دوره های شیدایی و انرژی زیادی که تجربه میکنند ، بیش تر در معرض خطر خود‌کشی قرار می گیرند.

سو مصرف ماده های، الکل و ماده های توهم زا میتواند بر نحوه ی قضاوت شخص اثر بگذارد و نوجوانانی که از این مواد استفاده میکنند دچار تحریف های شناختی و رفتاری می شوند، این اشخاص قابلیت تصمیم گیری ندارند و در موقعیت های اسیب زا بیش تر درگیر خود‌کشی می شوند.

عدم اعتماد به نفس هم یکی دیگر از عوامل مهمی است که در پیدایش این مشکل نقش دارد. نوجوانی که اعتماد به نفس ندارد بسی بیش از نوجوانان دیگر در معرض مخاطره است.

شکست های فردی مثل تمام شدن یک روابط عاطفی یا افت تحصیلی میتواند احساسی در شخص به وجود آورد که پوچی و بی معنایی زندگی را در نوجوان تقویت کند و او را به طرف خود‌کشی سوق دهد.

ب) دلایل خانوادگی:

عدم رابطه عاطفی نوجوان با خانواده
تحمیل ازدواج اجباری به نوجوان
اختلافات شدید خانوادگی
وجود سابقه خود‌کشی در خانواده
تبعیض بین فرزندان از طرف خانواده

علامت های هشداردهنده خود‌کشی:

بسیاری از علایم هشداردهنده خود‌کشی امکان دارد علایم افسردگی هم باشد. مشاهدات رفتارهای زیر به وسیله والدین و مراقبین امکان دارد در شناسایی نوجوانانی که ممکن است در معرض ابتلا به خود‌کشی باشند موثر باشد:

– تغییرات در خوردن و عادات خواب
– از دست دادن علاقه به فعالیت های معمول
– ترک دوستان و اعضای خانواده
– استفاده الکل و مواد مخدر
– نادیده گرفتن ظاهر فردی
– افزایش شکایت های جسمانی که اکثر با پریشانی های هیجانی همراه است، مثل بیماری های معده، سردرد و خستگی

– از دست دادن علاقه به مدرسه
– حس خستگی
– دشواری تمرکز
– احساس تمایل داشتن به مرگ

پیش گیری از خود‌کشی نوجوانان:

برای پیشگیری از خود‌کشی اول باید عوامل خود‌کشی را آشنایی و تلاش در از بین بردن آن عوامل کرد تا از خود‌کشی های بیش تر جلوگیری شود. خانواده در این بین نقش بسیاری دارد. خانواده باید محیطی امن و پشتیبانی گر برای نوجوان ایجاد بکند. همچنین به شیوه برقراری رابطه با آنان توجه بکند.

مدام باید حواستان به صحبت ها و رفتارهای آنان باشد. فورا پس از تهدیدات و اعترافات به خود‌کشی، فرزند خویش را مورد ارزیابی بگذارید . امکان دارد از نظر شما علل خود‌کشی که فرزند شما بیان میکند ، بسیار ساده است. ولی در نظر داشته باشید که برای آنها امکان دارد مباحث مهمی بنظر برسد.

نتیجه گیری:

عوامل مرتبط با خود‌کشی نوجوانان در سه گروه عوامل دموگرافیک، محیطی و روانی طبقه بندی میشوند . مطالعات نشان داده اند نوجوانانی که یک یا بیش از عوامل خطر را دارند، با احتمال بیش تر در معرض درگیر شدن در رفتارهای مرتبط با خود‌کشی هستند. در هر حوزه‌ میتوان اقدامات و مداخلات پیشگیرانه مناسب را به منظور کاهش رفتارهای مرتبط با خود‌کشی مانند افکار، برنامه ریزی و اقدام به خود‌کشی در نوجوانان انجام داد.

عوامل دموگرافیک: عبارتند از سن، جنسیت، گرایش جنسی، نژاد و قومیت.

عوامل محیطی: عبارتند از عدم حمایت خانوادگی و اجتماعی، بازداشت و زندانی شدن، مهارت های ضعیف زندگی، پیشینه خانوادگی خود‌کشی، اینترنت و رسانه های جمعی.

عوامل روانی: عبارتند از اختلال های روانی تشخیص داده شده، حوادث ناراحت کننده زندگی و پیشینه ی سوءاستفاده در زمان بچگی، اضطراب اکادمیک، استفاده از مخدرها و الکل و مزاحمت سایبری.