10 مارس 2020
مارس 10, 2020

سپتوپلاستی

0 Comment

سپتوپلاستی

جراحی بینی مشهد : تیغه جدا کننده سوراخ های بینی را سپتوم می گویند و انجام عمل جراحی بر روی این تیغه ، به سپتوپلاستی شهرت دارد. در واقع سپتوپلاستی نام فرآیندی است که طی آن مشکلات تیغه بینی برطرف می گردد.

سپتوم یک دیواره استخوانی غضروفی بوده که در حالت طبیعی دقیقا در وسط بینی قرار می گیرد و حفره بینی را به دو بخش مساوی تقسیم می نماید اما چنانچه به هر علتی این تیغه از جای خود جابجا شده و به یکی از اطراف تمایل یافته باشد ؛ لذا موجب انسداد در آن مسیر و بروز مشکلات تنفسی ، درد و حتی خون دماغ شدن در فرد می گردد.

سپتوپلاستی

در اغلب موارد انحراف سپتوم به طور مادرزادی در فرد وجود داشته و از بدر تولد با او همراه است ؛ حتی این امکان وجود دارد که به هنگام تولد ، صورت و بینی نوزاد تحت فشار بوده و سپتوم انحراف پیدا کرده باشد. در مواردی دیگر نیز ، در اثر تصادف یا ضربه به بینی ، تیغه آن از جای خود منحرف می شود. به هرحال انحراف تیغه بینی موجب کوچک شدن یکی از حفره ها شده و مسیر عبور هوا را دشوار می کند.

قابل ذکر است در موارد شدید انحراف سپتوم ، ظاهر بینی فرد نیز دچار کجی و انحراف می گردد که در آن صورت عمل رینوپلاستی ( جراحی زیبایی بینی ) نیز برای رفع ایراد ظاهری مورد نیاز می باشد.
مراحل انجام عمل انحراف بینی

سپتوپلاستی بسته به وسعت عمل می تواند تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی انجام پذیرد ؛ روش کار به این صورت است که جراح سپتوپلاستی از طریق سوراخ های بینی برشی را بر روی تیغه ایجاد کرده تا به غضروف ها و قسمت انحراف یافته سپتوم دسترسی پیدا کند ؛ سپس با تکیه بر مهارت و دانش خود انحراف را برطرف نموده و در صورت لزوم قسمت های اضافه غضروف و استخوان را نیز بر می دارد و راه تنفسی بیمار را آزاد می گرداند. پس از انجام اصلاحات مورد نیاز ، در نهایت ، جراح بینی شروع به محکم کردن سپتوم در جای خود و بخیه زدن آن خواهد نمود ؛ هرچند که ممکن است برای انجام این کار به تیوب و تیغه های مصنوعی نیز ، نیاز پیدا کند.
هزینه عمل سپتوپلاستی

برای کسب اطلاع از هزینه عمل جراحی سپتوپلاستی لازم است که به مطب بهترین جراح سپتوپلاستی مراجعه نمایید و پس از انجام معاینات لازم و بررسی شرایط بینی شما ، هزینه قطعی اعلام خواهد شد.