29 آوریل 2019
آوریل 29, 2019

رینوپلاستی و انواع آن

0 Comment

رینوپلاستی و انواع آن

جراحی بینی یا جراحی رینوپلاستی، شکل، اندازه و تقارن بینی شخص را بهبود می بخشد و نسبت به سایر اجزای صورت تناسب ایجاد می نماید. هنگامی که توسط یک جراح زیبایی ماهر و با تجربه رینوپلاستی انجام شود بیماران متوجه می شوند که ظاهر کلی آنها بهبود یافته است. بینی شخص به همان فرمی که دوست دارد شکل می گیرد و کاملا طبیعی به نظر می رسد.

انواع رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی)

معمولا جراحی رینوپلاستی را با دو نوع باز و بسته جمع بندی می‌کنند. جراح معمولا با توجه به فرم و میزان کاری که بینی شما برای زیبا شدن نیاز دارد، یکی از دو نوع را پیشنهاد می‌دهد. در جراحی پلاستیک باز معمولا جراح یک برش کوچک زیر نوک بینی می‌زند و با توجه به دسترسی‌هایی که دارد، بینی شما را جراحی می‌کند.

این روش برای بیمارانی که نیاز به تغییرات بیشتری دارند، صورت می‌گیرد. چرا که دسترسی برای تغییر فرم بینی با این روش آسان‌تر است. در این روش زخم‌های حاصل از آن‌ها در کانون‌های طبیعی بینی پنهان می‌شوند، به طوری که ممکن است آن‌ها غیر قابل تشخیص باشند. اما در رینو پلاستی بسته، برش‌ها درون سوراخ بینی انجام می‌شود.

این روش بیشتر برای بیمارانی که نیاز جزئی‌تری به جراحی بینی دارند، انجام می‌شود. از مزایای جراحی رینوپلاستی بسته این است که هیچ اثری از جرای روی بینی قابل مشاهده نیست. با این تفاسیر استفاده از این روش برای جراحی‌های بزرگتر بینی، کاربرد زیادی ندارد.

روش Tiplasty

استفاده از روش Tiplasty به گونه‌ای است که جراح با فرم دهی به نوک بینی، به آن شکل می‌دهد. در این روش جراح با دیگر نقاط بینی کاری ندارد. البته جراحان ممکن است با روش باز و یا بسته عمل Tiplasty را انجام دهند.

آیا راهی به جز جراحی، برای فرم دهی بینی وجود دارد؟

بله. در موارد خاص جراحان می‌توانند با تزریق برخی از پر کننده‌های پوستی تغییراتی را در فرم بینی ایجاد کنند. در این روش دیگر نیازی به جراحی بینی نیست، اما بهبود کامل از این روش گا‌ها تا یک سال به طول می‌انجامد.

با استراتژیک تزریقی در نقاط خاصی از بینی، یک جراح زیبایی بینی ماهر می‌تواند بینی شما را صاف کرده و حتی تغییراتی را در نوک آن ایجاد کند و با این روش تقارن بین بینی و صورت ایجاد کند. اگرچه نتایج این روش موقتی است، اما این روش غیر جراحی می‌تواند یک راه مقرون به صرفه برای بیماران باشد تا قبل از جراحی کامل نسبت به آن تصمیم نهایی را بگیرند.

شرایط پس از رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی یک روش سرپایی که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد، اگر چه بیهوشی موضعی با استفاده از آرام بخش‌ها نیز در این روش امکان پذیر است. البته این مورد در موارد خاص صورت می‌گیرد.

از یاد نبرید گیجی پس از جراحی بینی یک امر طبیعی است و معمولا شخصی که عمل جراحی بینی انجام داده است تا ۲ الی ۳ روز نمی‌تواند تحرک زیادی داشته باشد. معمولا جراحان پس از عمل جراحی گاز‌های استریل شده را به شکل لوله مانند درون سوراخ بینی قرار می‌دهند.

این گاز‌ها تا یک هفته در بینی باقی می‌مانند. البته بنا به نوع تشخیص دکتر ممکن است، هر روز عوض شوند و در هر صورت این پارچه‌های آغشته به برخی کرم‌ها تا یک هفته در بینی شما می‌مانند و گا‌ها باعث آزار شما نیز می‌شوند.

وقتی جراح این مواد را از سوراخ بینی شما خارج می‌کند، ناراحتی شما کمی کاهش می‌یابد. باد کردن و کبود شدن زیر چشم نیز پس از جراحی مشاهده می‌شود. در چنین شرایطی جراحان با تجویز دارو‌های ضد درد سعی می‌کنند مقداری از درد حاصل از جراحی بینی را بکاهند تا مدت درمان کامل شود.