روزهای باقی‌مانده تابستان را چگونه بگذرانیم؟

چیزی به پایان تابستان نمانده است. احتمالا برای اشخاص شاغل آنقدر فرقی نداشته باشد، ولی دانش آموزان و دانشجویان کل این سه ماه را تعطیل بوده اند و اکنون روزهای پایانی این تعطیلات طولانی مدت را می گذرانند. آیا از تعطیلات تان نهایت استفاده را برده اید؟


فصل تابستان رو به پایان است و به علت این که بچه ها به مدرسه نمی روند والدین باید دائماً فعالیت هایی را برای آن ها در نظر بگیرند که تمامی وقت ها تابستان آن ها جلوی تلویزیون سپری نشود. به یاد داشته باشید که این ایام خیلی زود، قبل این که متوجه شوید به پایان خواهند رسید. فصل تابستان تمام خواهد گردید و سال تازه تحصیلی شروع خواهد گردید و شما و دوباره باید با عجله این طرف و آن طرف در حرکت باشید. هر زمان اضافی را برای بودن در کنار بچه خویش غنیمت شمارید و در این ماهها در هر لحظه زندگی کنید.

بی خیال رسانه های اجتماعی شوید

قدری از شبکه های اجتماعی و دنبال کردن زندگی دیگران فاصله بگیرید و به زندگی واقعی خودتان برسید. تماشای عکسها و مطالبی که دیگران از تفریحات شان در دنیای مجازی منتشر می کنند ، جزء اینکه اعصاب تان را به هم بریزد و باعث شود خودتان را با آن ها مقایسه کنید نتیجه ای ندارد. ازآنجاکه فکر می کنید آن ها در خوشی غرق هستند و شما دچار مشکلات هستید، مجبور می شوید برای مخفی کردن این احساس، مدام عکس و فیلم بگیرید و منتشر کنید تا به آن ها ثابت کنید که شما هم خوشبخت هستید. با این کار، نه از لحظات تان لذت می برید و نه بعدها خاطره ای از آن ها در یادتان خواهد ماند. به زندگی واقعی تان برسید و وب گردی را محدود کنید.

برای تمامی دقایق و لحظه های هرروز برنامه ریزی نکنید

نه تنها این کار شما را خسته میکند ، برای بچه شما هم خیلی عالی نیست آن هم در تابستان ، که بیش از حد برای وی برنامه ریزی و زمان بندی انجام دهید. خوب است گاهی وقت ها بچه حس کم حوصلگی و خستگی را هم تجربه کند تا زمان این را پیدا کند که از قوه تخیل خویش استفاده نموده و باطری هایش را شارژ کند.

یک کتاب تازه آغاز کنید

درست است که کتابخوانی برای هرکسی لذتبخش نیست، ولی پیشنهاد می کنیم دست کم امتحان کنید. جایی دنج و آرام را پیدا کنید، یک فنجان چای یا قهوه برای خودتان بریزید و کتابی را بخوانید که بتوانید تا پایان فصل تابستان آنرا تمام کنید. روزی ۱۰ صفحه هم بخوانید، به شما ارامش و لذتی استثنایی خواهد داد.

از سوی دیگر، افرادی که پس از فصل تابستان باید درس خواندن را از سر بگیرند بهتر است مغزشان را فعال نگه دارند. کتاب خواندن به شما کمک خواهد کرد امادگی آغاز سال تحصیلی جدید را بعد از پایان این تعطیلات طولانی داشته باشید. تنها زمانی کوتاه از روزتان را از دنیای خودتان بیرون بیایید و وارد دنیای دیگری شوید تا هیجان و ارامش را همزمان تجربه کنید.

از پدر بزرگ ها و مادربزرگ ها کمک بگیرید

از مادربزرگ یا پدر بزرگ خواهش کنید برای ۱ یا ۲ هفته به خانه شما بیاید و یا بچه خویش را برای چند روز به خانه آن ها بفرستید. تابستان بهترین دوران برای بچه ها هست تا زمانی را با پدربزگ یا مادربزرک خویش سپری کنند. آن ها با نگهداری از بچه ها در فصل تابستان برای والدینی که مشغله زیادی دارند نجات بخش میباشد .

از فعالیت های عادی خانوادگی لذت ببرید

از کارهای ساده، مانند ناهار خورد در بیرون از منزل در حیاط پشتی لذت ببرید. از طولانی بودن روز حداکثر بهره را ببرید و پس از کار به دوچرخه سواری بروید و یا وسایل پیک نیک را برداشته و به پارک بروید. یک زیرانداز در حیاط پهن کنید و همراه یکدیگر کتاب بخوانید.

به ساحل بروید

حتماً در این روزهای باقی مانده زمانی را به وقت گذراندن در ساحل اختصاص بدهید. فصل تابستان با دریا و ساحل پیوندی ناگسستنی دارد. درصورتی که در نزدیکی دریا زندگی نمی کنید، میتوانید به شهرهای شمال یا جنوب کشور سفر کوتاهی کنید. در ساحل میتوانید بازی والیبال یا فعالیت های جسمی دیگری انجام دهید؛ این کار به خصوص برای افرادی بسیار مفید است که تا به این جا خورده و خوابیده اند! ضد افتاب مناسب را فراموش نکنید.

درصورتی که موقعیتش آماده نیست، میتوانید یک روز را کنار رودخانه سپری کنید یا به استخر و پارک های آبی بروید و از آب تنی کردن یا تفریحات آبی لذت ببرید. حتی میتوانید تصویر های بسیار خاطره انگیز و زیبایی از این لحظات بیندازید. تنها یادتان باشد زیاد به فکر ارسال هر چیزی در اینستاگرام و رسانه های اجتماعی نباشید. تمرکز روی به اشتراک گذاری لحظات تان با سایرین باعث میشود از لحظه ای که در آن هستید، لذت کافی نبرید.

نیازهای خویش را فراموش نکنید

زمانی را برای خویش در نظر بگیرید و اگر لازم است از یک پرستار بچه برای نگهداری از کودکان کمک بگیرید و زمانی را برای فعالیت های ورزشی یا زیبایی خویش در نظر بگیرید. داشتن ظاهری نامناسب از شما پدر یا مادر خوبی نمی سازد، بعلاوه به استرس شما هم می افزاید.