29 آوریل 2019
آوریل 29, 2019

جراحی مجرای اشکی

0 Comment

جراحی مجرای اشکی

جراحی مجرای اشکی : برای مرطوب نگه داشتن چشم و حفظ سلامت چشم، اشک چشم ضروری است و زمانی که تخلیه طبیعی اشک دچار اختلال شود ، مشکلاتی چون التهاب چشم و غیره به وجودمی آید. اشک ، غده ای است که زیرپلک قرار دارد و درون سوراخ های کوچکی که گوشه داخلی چشم و قسمتی که پلک بالا و پایین به هم میرسند، تخلیه می شوند. ( جراح چشم تهران )

زمانی که تخلیه اشک چشم با اختلال مواجه شود به طور طبیعی جذب بدن نشود، مشکلاتی به وجود می آیند که نیاز به درمان دارند تا سلامت چشم در خطر قرار نگیرد.
دلایل انسداد مجرای اشکی

دلیل دقیقی برای انسداد مجرای اشکی وجود ندارد و برخی اوقات بدون وجود هیچ دلیلی مجرای اشکی فرد می تواند مسدود شود ولی علائمی که در زیر ذکر شده اند از شایع ترین دلایل انسداد مجرای اشکی هستند.

سن یکی از دلالیل انسداد مجرای اشکی می باشد زیرا با بالا رفتن سن، مجرای اشکی باریک شده و در نهایت مسدود می شود.

عفونت چشم نیز می تواند دلیل برای انسداد مجرای اشکی باشد زیرا منجربه التهاب و انسداد می شود.

شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز از دیگر دلایلی هستند که منجربه بسته شدن مجرای اشکی می شوند.

استفاده از قطره های چشمی ، آسیب دیدگی چشم ، وجود تومور ، انجام جراحی مرتبط با چشم ، بافت اسکار یا آسیب دیدگی استخوان مربوطه نیز می تواند منجربه انسداد مجرای اشکی شود.
درمان انسداد مجرای اشکی

انسداد مجرای اشکی به طور معمول از طریق سه روش درمان می شود :

درمان انسداد مجرای اشکی از طریق روش اکسترنال

روش اکسترنال نوعی جراحی مجرای اشکی است که در طی آن برشی در قسمت فوقانی بینی و نزدیک تیغه بینی زده می شود.

پس از زدن برش توسط متخصص و جراح چشم ، بخش کوچکی از استخوان بینی برداشته می شود تا امکان تخلیه اشک بینی کیسه اشک و بینی فراهم شود .

در برخی از موارد و با توجه به صلاح پزشک ، یک لوله به صورت موقت در قسمت ورودی مجرای اشک قرار می گیرد تا از ایجاد اسکار و مسدود شدن مجدد مجرای اشکی جلوگیری شود.

اگر از لوله در قسمت ورودی مجرای اشکی استفاده شود، پزشک بعد از گذشت ۸ هفته لوله را برمی دارد و قسمت ورودی را بخیه می زند.

درمان انسداد مجرای اشکی از طریق روش آندوسکوپی

آندوسکوپی یکی از روش های محبوب برای باز کردن غده اشکی می باشد زیرا تحت بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود.

در این روش یک لوله کوچک که یک دوربین و لامپ کوچک به آن متصل است وارد بینی می شود و هیچ گونه برشی بر روی سطح بینی ایجاد نمی شود.

کاشت مجرای اشک مصنوعی

یک لوله که مانند شیشه است، پشت پلک قرار میگیرد تا تخلیه اشک به راحتی انجام شود .

روش کاشت مجرای اشکی روش نادری است و تنها در مواردی انجام می شود که امکان بازکردن یا ترمیم کیسه اشک بینی وجود نداشته باشد .