ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

برخی زنان ایرانی در خارج میباشند که توانسته اند در عرصه های گوناگون به موفقیت های بسیار چشمگیری دست پیدا کنند. با نگاهی به لیست میلیاردرهای جهان میتوان اسم ایرانی‌های زیادی را دید که در حوزه‌های صنعت, تکنولوژی و ساخت فعالیت میکنند و پیروز شده‌اند با تلاش و پشتکار به ثروت زیادی دست پیدا کنند.

به گزارش پارس ناز تعدادی از این ایرانی‌های ثروتمند, زنانی میباشند که با فعالیت در اساس‌های گوناگون مثل مد و پوشاک و یا تکنولوژی, اسم خود را در میان ثروتمندترین و پیروز‌ترین افراد ایران و جهان ثبت کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم با ۷ مورد از ثروتمندترین زنان ایرانی که در بیرون از کشور سکونت دارند آشنا شویم. این رده‌بندی بر اساس میزان ارزش دارایی افراد تنظیم شده هست.

۷. ثریا دارابی

ثریا دارابی در سپتامبر سال ۱۹۸۳ میلادی «شهریور ۱۳۶۲» به جهان آمد و اکنون یکی از پیروز ترین ایرانی‌تبارهای ساکن آمریکاست.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

وی در رشته تاریخ هنر از دانشگاه جرج تاون فارغ‌التحصیل شد. دارابی یکی از سه موسس وب‌سایت پیروز Foodspotting و بنیاد‌گذار موسسه زادی «Zady» در صنعت مد و پوشاک هست و در حال آماده با ثروت ۱۰ میلیون دلار بعنوان یکی از ثروتمندترین زنان ایرانی شناخته می شود. نشریه Fast Company در سال ۲۰۱۰, این زن پیروز ایرانی را یکی از افراد خلاق برتر در جهان معرفی کرد.

۶. سیما ضرغامی

سیما ضرغامی, مدیر ایرانی-آمریکایی شبکه های تلویزیونی و رئیس شرکت تلویزیون‌های کابلی نیکلودین هست. وی از پدری ایرانی و مادری اسکاتلندی در استان خوزستان متولد شد و بعدها خانواده او ابتدا به کانادا و سپس به نیوجرسی ایالات امریکا مهاجرت کردند.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

سیما ضرغامی در سال ۱۹۸۰ به دانشگاه ورمانت برلینگتون رفت اما تحصیلاتش را نیمه تمام گذاشت. سال‌ها بعد این دانشگاه, لیسانس افتخاری را به وی اهدا کرد. ضرغامی از سال ۲۰۰۴ میلادی در سمت رئیس شبکه نیکلودین و گروه خانواده و طفل شبکه ام تی وی فعالیت می کند و در سال ۲۰۰۶ میلادی نیز بعنوان زن سال در بخش «زنان در ارتباطات کابلی» انتخاب شد.

۵. رکسانا ورزا

رکسانا, مدیر Station F, بزرگ ترین پردیس جهانی استارت اپ‌ها و مدیر استارت اپ های مایکروسافت در فرانسه هست. همین طور وب‌سایت بیزینس اینسایدر, رکسانا ورزا را بعنوان ششمین بانوی پیروز زیر ۳۰ سال در حوزه تکنولوژی معرفی کرده هست. وی حتی یکبار به ملاقات با رئیس جمهور فرانسه دعوت شده تا از دشواری های استارت اپ‌ها بگوید.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

رکسانا ورزا در کشور آمریکا به جهان آمد و تحصیلاتش در اساس زبان فرانسوی و اقتصاد سیاسی بود اما در ادامه زندگی, مسیر او به سمت استارت اپ کشیده شد. گرچه او پارسی را نیز خیلی مفید حرف میزند و پیش از این در یک گفت و گو گفته بود: من همه ی وقت به ایرانی بودم سربلندی میکنم. راستش را بخواهید ایالات امریکا با همه ی امکاناتش دل آدم را میزند چون مردم آنجا مثل اتومبیل میباشند.

در آنجا کسی درمورد مسائل مهم زندگی فکر نمی کند و مردم کشورهای دیگر جهان برایشان اهمیتی ندارد. از ۶ سالگی تا اکنون معمولاً سالی یکبار به ایران آمده‌ام و همۀ وقت} با گریه به کشور آمریکا یا فرانسه برگشته‌ام. ایران یک چیز خاص دارد که نمیدانم چیست ولی به دل آدم مینشیند.

پدر رکسانا از دانشگاه استنفورد فارغ‌التحصیل شد و مادرش هم معلم زبان بود. آن‌ها پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ ایران را ترک کردند و رکسانا نیز در کالیفرنیا به جهان آمد. وی هم‌چنین در سال ۲۰۰۷ به آژانس سرمایه‌گذاری بین‌المللی فرانسه ضمیمه.

۴. پریسا تبریز

پریسا تبریز یکی دیگر از ثروتمندترین زنان ایرانی بیرون از کشور هست که با لقب پرنس امنیت گوگل شناخته میشود. وی در سال ۱۹۸۳ میلادی به جهان آمد و فرزند یک دکتر ایرانی و پرستار لهستانی هست. پریسا تبریز در حومه شهر شیکاگو کشور آمریکا بزرگ شد و در سال ۲۰۰۷ به استخدام شرکت گوگل درآمد و بعنوان مدیر و متخصص امنیت در این غول دنیای فناوری فعالیت کرد.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

پریسا تبریز اکنون یکی از مهمترین و باارزش‌ترین مهره‌های شرکت گوگل هست. کار او هک کردن سیستم‌ها و سرویس‌های گوگل بعنوان یک هکر «کلاه سفید» بوده و در خط مقدم جبهه گوگل علیه هکرهای مجرم یا «کلاه سیاه» مشغول مبارزه سایبری هست. وی در سال ۲۰۱۲ میلادی یکی از ۳۰ زن برتر سال از جانب مجله فوربس انتخاب شد.

۳. شهرزاد رفعتی

شهرزاد رفعتی, دختر ایرانی مقیم کانادا تا سال ۲۰۰۰ در کشورمون زندگی می‌کرده و سپس به کانادا مهاجرت کرد و حتی یک‌بار بعنوان بهترین زن کارآفرین این کشور نیز معرفی شد. او در دانشگاه بریتیش کلمبیا درس خواند و بعد از آن, شرکت چندرسانه‌ای و تلویزیونی Broadband TV را راه اندازی کرد. رفعتی در عرض هزار روز اول کاری خود با ارائه‌ دهندگان محتوا در کانادا و کشورهای دیگر شریک شد و اکنون این موسسه, ۳۱۹ میلیون کاربر دارد.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

Broadband TV یک شرکت رسانه‌ای فناوری هست که با اپراتورهای شبکه و فعالان تبلیغات مشارکت میکند و در عرصه بهینه‌سازی و پخش محتواهای ویدیوی از راه اینترنت پروتکل و شبکه‌های بی سیم و موبایلی نیز فعالیت دارد.

۲. سحر هاشمی

سحر هاشمی, بنیاد‌گذار کافی شاپ‌های زنجیره‌ای ریپابلیک در انگلیس, اکنون با ثروت ۳۵ میلیون دلار بعنوان یکی از ثروتمندترین زنان ایرانی شناخته می شود. این کارآفرین ایرانی انگلیسی به همراه برادرش, نخستین کافه بارهای به سبک آمریکایی را در انگلیس رواج دادند و اکنون حدود ۱۱۰ شعبه از این کافی شاپ‌ها

در بریتانیا راه اندازی شده‌اند. وی در سال ۲۰۰۵ نیز برند اسکینی کندی را با ساخت شیرینی‌های بدون قند بنیاد گذاشت و در سال ۲۰۰۷ سهام آن را به شیرینی فروشی گلیستن فروخت.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

سحر هاشمی هم‌چنین تا اکنون چند کتاب پرفروش در اساس کاری خود نوشته هست. وی در سال ۲۰۱۱ به انجمن کارآفرینان بریتانیا دعوت شد تا در مورد تدابیر کارآفرینی به دولت پیشنهاداتی را بدهد. در ژوئن سال ۲۰۱۲ نیز بینظیر‌ترین رتبه امپراتوری بریتانیا برای خدمت‌رسانی به اقتصاد و خیریه‌های کشور به هاشمی اعطا شد.

۱. انوشه انصاری

انوشه انصاری که اکنون ۵۱ سال سن دارد, یکی از مشهور ترین زنان ایران هست. او شمار زیادی از نخستین‌ها را به اسم خود ثبت کرده که از جمله آن‌ها میتوان به نخستین فضانورد ایرانی, نخستین زن مسلمان فضانورد و نخستین زن گرشگر فضایی اشاره کرد و در کنار همۀ این ها, وی یک کارآفرین بسیار پیروز هست.

ثروتمندترین زنان ایرانی در خارج را بشناسید

انوشه انصاری که پیش از ازدواج با حمید انصاری, اسم خانوادگی‌اش رئیسیان بود, در شهریور ۱۳۴۵ هجری شمسی «سپتامبر ۱۹۶۶ میلادی» در مشهد به جهان آمد. خانواده انوشه پس از تولدش به استان تهران نقل مکان کردند و او در استان تهران بزرگ شد. در سال ۱۹۸۴ میلادی و وقتی که انوشه ۱۸ ساله بود, خانواده رئیسیان به ایالات امریکا مهاجرت کردند.

او خیلی زود به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی مسلط شد و تا اندازه ای نیز زبان روسی را میدانست. انوشه انصاری به دانشگاه جورج میسون ویرجینیا رفت و لیسانس رشته مهندسی برق و علوم کامپیوتر را گزینه کرد و تحصیلاتش را در دانشگاه جورج واشنگتن در رشته مهندسی الکترونیک ادامه داد.

انوشه رئیسیان در سال ۱۹۹۱ با حمید انصاری ازدواج کرد و از آن پس با اسم خانوادگی انصاری شناخته شد. او در سال ۱۹۹۳ به همراه همسر و برادر همسرش, شرکت تلکام تکنولوژی «Telecom Technologies» را راه اندازی کرد در اساس فراهم سازی ادوات و ارائه خدمات شبکه‌های مخابراتی به فعالیت پرداخت و از همین راه در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ میلادی به یکی از پیروز‌ترین و کارآفرین‌ترین زنان به گزینه مجله فورچن تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۱ شرکت Sonus Networks, شرکت تلکام تکنولوژی را از انصاری‌ها خرید و انوشه به معاونت Sonus رسید و مدیریت بخش آی پی هوشمند را در دست گرفت. انوشه انصاری باز هم با کمک همسر و برادر شوهرش در سال ۲۰۰۶ شرکت دیگری به اسم Prodea Systems راه اندازی کرد که هنوز هم در حال فعالیت هست.

او که از بچگی به فضا علاقه داشت و رویای سفر به یک کره دیگر را در سر می‌پروراند, بالاخره تصمیم گرفت برای رسیدن به آرزوی دیرینه‌اش و یک سفر فضایی ثبت اسم کند. این سفر در تاریخ ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۶ به وسیله کپسول فضایی سایوز TMA روسیه انجام شد و انوشه انصاری پس از ۹ روز اقامت در ایستگاه فضایی بین المللی و انجام آزمایش‌های علمی به زمین بازگشت.

او در لباس فضانوردی خود, پرچم دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ایالات امریکا را نقش کرده بود. در حال آماده میزان ثروت انوشه انصاری معادل ۷۵۰ میلیون دلار تخمین زده می شود که این بانوی پیروز را در صدر لیست ثروتمندترین زنان ایرانی در بیرون از کشور قرار داده هست.