با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

بعضی از زلزله ها در دنیا بوده اند که آمار تخریب و مرگ و میر بسیار بالایی از خود برجای گذاشته اند که در ادامه بشما معرفی میکنیم. سازمان ژئوفیزیک کشور آمریکا قدرت زمین لرزه ای که خلیج اقیانوس آرام در ژاپن را در روز جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۸۹ «۱۱ مارس ۲۰۱۱» لرزاند را ۸٫۹ ریشتر اعلام کرد اما چهار روزبعد آژانس هواشناسی

ژاپن با اطلاعاتی دقیق تر قدرت آنرا ۹ ریشتر اعلام کرد تا در رده چهارم شدیدترین زمین لرزه ها از دوران ثبت قدرت زمین لرزه ها قرار گیرد. پروفسور مایک ساندیفورد، زمین شناس دانشگاه ملبورن می‌گوید: «این اطلاعات از طریق لرزه نگارهایی که در سراسر دنیا نصب شده به دست آمده است. بنابر این نمی‌توان بی درنگ میزان قدرت زمین لرزه را ارزیابی کرد و اینکار چند روزی طول میکشد؛ حتی ممکن است قدرت زمین لرزه بیشتر از این هم تشخیص داده شود.»

زمین لرزه ژاپن و سونامی حاصل ازآن ویرانی بسیاری به وجود آورد و حتی منجر به فعالیت آتشفشان های اطراف شد. آمار مرگ و میر به حدود ۱۶ هزار نفر رسید و هزاران نفر نیز ناپدید شدند ضمن این‌که خسارات بی حد دیگری در زمینه های مختلف پیش آورد.

به گفته این استاد دانشگاه ملبورن، متخصصان لرزه نگاری دریک دهه اخیر زمین لرزه هایی با مقیاس بسیار بالا افزایش چشمگیری داشته اند اما نظریاتی که بتواند علل آنرا توضیح دهد، زیاد نبوده. او ادامه می‌دهد: «انرژی آزاد شده در مقیاس جهانی دریک دهه گذشته بسیار بیشتر از ۳۰-۲۵ سال قبل بوده اما در برهه زمانی ۱۹۶۵-۱۹۵۲ زمین لرزه هایی رخ داده که بهمین اندازه انرژی آزاد کرده.»

شاید نمونه هایی وجود داشته باشد که فرضیه نمایان شدن زمین لرزه های با قدرت بالا دریک دوره ده ساله را ثابت کند اما اطلاعات کافی برای رسیدن به قطعیت دراین زمینه در معرض نیست. ساندیفورد اینطور نتیجه گیری می‌کند: «مشکل پیدا کردن نمونه ها این است که شما به اندازه کافی

تجهیزات لرزه نگاری برای دسترسی به اطلاعات دقیق در مورد زمین لرزه های قبل از دهه ۵۰ میلادی را ندارید و نمیتوان به اسانی انها را دسته بندی کرد.» ده تا از بزرگترین زمین لرزه هایی که دراین مدت رکوردگیری ثبت شده اند، به این ترتیب هستند.

۱٫ والدیویا، شیلی، ۲۲ مه ۱۹۶۰ «۹٫۵ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

این زمین لرزه، ۱۶۵۵ نفر را کشت، به سه هزار نفر آسیب جانی وارد کرد و دو میلیون نفر را آواره کرد. این زمین لرزه ۵۵۰ میلیون دلار ضرر به شیلی وارد کرد، ضمن این‌که سونامی حاصل ازآن باعث مرگ و میر بسیاری شد و تا هاوایی، ژاپن و فیلیپین را دچار ضرر کرد. منطقه گسست زمین لرزه بیش زا هزار کیلومتر طول داشت. دو روزبعد از زمین لرزه ابتدایی، آتشفشان پویهوئه فعال شد و تا چند هفته دود و خاکستر در جوی به اندازه شش کیلومتر منتشر بود.

۲٫ شاهزاده ویلیام ساوند، آلاسکا، ۲۸ مارس ۱۹۶۴ «۹٫۲ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

در مقایسه با زمین لرزه شیلی، این زمین لرزه ضرر کمتری به بار آورد. سونامی حاصل زندگی ۱۲۸ نفر را گرفت ودر مجموع ۳۱۱ میلیون دلار ضرر وارد کرد. این زمین لرزه بیشتر در آلاسکا و همینطور بخش هایی از کانادا احساس شد ضمن این‌که سونامی که به وجود آورد تا هاوایی را تحت تاثیر قرار داد.

بیشترین آسیب متوجه شهر آنکوریج در ۱۲۰ کیلومتری شمال غرب مرکز زمین لرزه شد.ب رخی گزارش ها حاکی ازآن است که تکان های ناشی از این زمین لرزه مهیب سه دقیقه طول کشیده که دوران بی انتها ترسناکی است.

۳٫ سوماترا، اندونزی، ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ «۹٫۱ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

از نظر ضرر جانی و مالی، عمق این فاجعه که در روزبعد از کریسمس یا همان باکسینگ دی «به علت این‌که مردم هدایای خودرا بسته بندی می‌کنند اسم روزبعد از کریسمس را بسته بندی گذاشته اند» با ایجاد سونامی پیش آمد، بسیار زیاد بود. در مجموع ۲۲۷۹۰۰ نفر جان خودرا از دست دادند یا فرض بر این قرار گرفت که مرده اند. ضمن این‌که در ۱۴ کشور جنوب آسیا و شرق آفریقا بیش از ۱۷ میلیون نفر آواره شدند.

مرکز زمین لرزه در ۲۵۰ کیلومتری جنوب شرق باندآسه، اندونزی در عمق ۳۰ کیلومتری بود. چند روزبعد در ۲۸ دسامبر آتشفشانی نزدیکی باراتنگ،در جزایر آندامار فعال شد که بنظر می‌رسد با زمین لرزه تماس داشته.

۴٫ سندای، ژاپن، ۱۱ مارس ۲۰۱۱ «۹ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

این زمین لرزه موجب شکل‌گیری یک سونامی شد که خسارات مالی گسترده ای در جزایر هاوایی به وجود آورد. سونامی باعث ایجاد موج هایی به ارتفاع ۹ متر در کائنا شد. یک کشاورز دراین منطقه گزارش داد که ۶ گاوش در اثر سونامی اتلاف شده اند اما هیچ گزارشی مبنی بر مرگ افراد منتشر نشد.

۶٫ بیوبیو، شیلی، ۲۷ فوریه ۲۰۱۰ «۸٫۸ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

این زمین لرزه و متعاقب آن، سونامی حداقل ۵۲۱ نفر را کشت، ۵۶ نفر ناپدید شدند و ۱۲ هزار نفر نیز آسیب دیدند. بیش از ۸۰۰ هزار نفر آواره شدند ودر مجموع در سراسر شیلی بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر تحت تاثیر این زمین لرزه قرار گرفتند. ضمن آنکه ضرر مالی

این زمین لرزه بیش از ۳۰ میلیارد دلار برآورد شد. مرکز زمین لرزه در ۳۳۵ کیلومتری جنوب غربی سانتیاگو، پایتخت شیلی بود، در عمق ۳۵ کیلومتری زمین. سونامی کوچکی که اقیانوس آرام را درنوردید تا سن دیگو در کالیفرنیا به کشتی ها آسیب هایی رساند.

۷٫ خلیج اکوادور، ۳۱ ژانویه ۱۹۰۶ «۸٫۸ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

سونامی حاصل از این زمین لرزه بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر را در اکوادور و کلمبیا به کام مرگ کشاند. سونامی از شمال تا سانفرانسیسکو در خلیج غربی ایالات امریکا و از غرب تا هاوایی و ژاپن پیش رفت. ۱۲ ساعت طول کشید تا این سونامی با عبور از اقیانوس آرام به هیلو در هاوایی برسد.

۸٫ جزایر رت، آلاسکا، ۲ آوریل ۱۹۶۵ «۸٫۷ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

بیشترین آسیب ناشی از این زمین لرزه به وسیله سونامی به وجود آمد که بر اساس گزارش ها موج هایی با ارتفاع بیش از ۱۰ متر در جزایر شمیا ایجاد کرد. این موج ها باعث جاری شدن سیل در جزیره آمچیتکا ودر نتیجه میلیون‌ها دلار ضرر مالی به منزل ها شد. هیچ گزارشی از مرگ یا مصدومیت ساکنان این مناطق منتشر نشده است.

۹٫ سوماترا، اندونزی، ۲۸ مارس ۲۰۰۵ «۸ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

تلفان این زمین لرزه به ۱۳۱۳ نفر رسید و صدها نفر نیز با مصدومیت های گوناگون روبه‌رو شدند ضمن این‌که سونامی تا سریلانکا پیش رفت. مرکز زمین لرزه در ۲۰۵ کیلومتری شمال غرب سیبولگا در سوماترا ودر عمق ۳۰ کیلومتری بود. این منطقه که زمین لرزه باکسینگ دی سال ۲۰۰۴ نیز در آن رخ داده بود، به لحاظ زمین شناختی به شدت فعال است به نحوی که از ۱۵ زمین لرزه بزرگ شناسایی شده سه مورد دراین منطقه واقع شده است.

۱۰٫ آسام، تبت، ۱۵ آگوست ۱۹۵۰ «۸٫۶ ریشتر»

با مرگبارترین زلزله های تاریخ آشنا شوید

این زمین لرزه داخلی ضرر های گسترده ای به ساختمان ها وارد کرد. به علت پس لرزه های شدیدی که داشت ۷۸۰ نفر در شرق تبت کشته شدند و روستاها و شهر های بسیاری در آسام، چین، تبت و هندوستان آسیب های جدی دیدند. ضمن این‌که نوسان های آن تا نروژ پیش رفت.

آمار کلی مرگ احتمالا بیش از این اعداد و ارقام است اما از آنجا که هرگز بطور دقیق بررسی نشد، اطلاعات کاملی در دست نیست. درست است که این زمین لرزه به اسم آسام مشهور شده اما بنظر میرسد مرکز اصلی آن در تبت بوده باشد.